„Getting Things Done” David Allen

książka Getting Thinks Done

Tym razem chcę napisać o wyjątkowej książce. Choć stwierdzenie, że coś „zmieniło moje życie” jest dzisiaj często nadużywane, w tym wypadku nie zawaham się go użyć.

W skrócie

Książka Davida Allena jest pełnowartościowym kursem zarządzania produktywnością, Twoim czasem i przede wszystkim zadaniami. Tytuł Getting Things Done odnosi się właśnie do efektywnego załatwiania swoich spraw.

Jak to było u mnie?

Odkąd pamietam, zawsze musiałem walczyć z czasem i często załatwiałem sprawy na ostatnią chwilę. Niestety, zdarzały się także przypadki, gdy kompletnie coś zawaliłem, o czymś zapomniałem. Znałem wiele osób, które sprawiały wrażenie lepiej zorganizowanych. Myślałem, że to kwestia mojej niedoskonałej osobowości i że nie mogę tego zmienić. Nie miałem jeszcze wtedy świadomości, że problem z organizacją swoich zadań dotyczy większości ludzi.

David Allen zainspirował mnie do tego stopnia, że postanowiłem potraktować ową książkę bardzo poważnie i wdrożyć w życie każdy szczegół jego systemu zarządzania.

Najważniejsze jest odciążenie głowy

Czytając Getting Things Done poznałem wiele zasad efektywności, zarówno w pracy jak i w obowiązkach domowych. Głównym celem opisywanej metody jest zwolnienie umysłu z konieczności pamiętania o rzeczach, które mamy załatwić. Według autora znacznie lepszym rozwiązaniem jest przetrzymywanie takich informacji „na zewnątrz”. Odciążona głowa może się wtedy swobodnie skupić na rzeczach kreatywnych lub zrelaksować.

W momencie pisania tej recenzji uważam się już za pełnowartościowego użytkownika systemu Davida Allena. Zainwestowałem swój czas na przestudiowanie książki oraz wprowadzenie nowych zasad w życie. Reguł, które czynią mnie człowiekiem bardziej efektywnym, godnym zaufania.

Dla kogo jest ta książka?

To, czy przeczytasz tę książkę i wprowadzisz ulepszenia, jest tylko Twoją decyzją. Ja miałem to szczęście, że odczuwałem głód wprowadzenia podobnego systemu zarządzania, dzięki czemu znalazłem wystarczającą motywację, aby przejść cały proces wdrażania metody i zacząć czerpać z niego korzyści.

Książkę polecam wszystkim tym, którzy chcieliby zacząć w końcu efektywnie wykonywać swoje obowiązki i mieć więcej czasu wolnego. Z tego systemu korzystają najlepsi. O jego popularności możesz przekonać się przeglądając internet.

Jak mówi sam autor: „Mimo przytłaczającej Cię liczby obowiązków, możliwe jest, żebyś funkcjonował efektywnie.”

Muszę szczerze przyznać, że książka ta nie nadaje się na prezent jako niespodzianka. Czytelnik powinien być świadomy treści, jaka go czeka, gdyż wymagane jest od niego pełne zaangażowanie.

Dla Ciebie jednak jak najbardziej. Jeżeli tematyka rozwoju i wzrostu efektywności Cię interesuje, jeżeli doczytałeś do tego miejsca, z pewnością powinieneś zapoznać się z technikami Davida Allena.

Przeczytaj także: Stwórz listę projektów.

Podziel się wiedzą!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn