Poznaj 4 książki, które musisz przeczytać, a których nikt Ci nie poleci

czytanie dobrych ksiazek

Ludzie rzadko zdobywają się na przekazywanie naprawdę wartościowej wiedzy. Może kieruje nimi obawa, że Ty wykorzystasz ją lepiej? Zauważyłem ostatnio, że naprawdę dobre, wyjątkowe książki mają często złe albo conajmniej mieszane opinie w internecie.
Z pewnością część czytelników szczerze nie lubi ambitnej lektury. W momencie jednak gdy sam zacząłem polecać ludziom wartościowe książki, zauważyłem, ze potrafię się zawahać. Miałem gdzieś przeczucie, że nie powinno mi zależeć na ich sukcesie, bo może to umniejszyć mojemu. Było to dla mnie szokujące odkrycie i postanowiłem przełamać tą „zmowę milczenia”:)
Poznaj zatem 4 książki, które musisz przeczytać, a które ludzie będą Ci odradzać.

Poniżej podsuwam Ci tytuły, które według mnie musisz sprawdzić. Nie będę się rozpisywał co do ich treści, a tylko zaznaczę Ci czemu warto. (Wszystkie 4 tytuły powinny mieć wkrótce recenzje na tym blogu)

1 „Bogaty ojciec biedny ojciec” – Robert Kiyosaki

Z pewnością skądś znasz ten tytuł. Jeżeli natomiast jeszcze nie znasz treści, koniecznie uzupełnij luki. Autor wyjaśnia różnicę pomiędzy sposobami myślenia ludzi bogatych i biednych. Przybliża podstawy inwestycji i prowadzenia swojego portfela finansowego. Ta lektura pomaga przeskoczyć na wyższy pułap, pomaga zrozumieć, czemu większość ludzi żyje z miesiąca na miesiąc i jak się z tego wyrwać. Dlatego nie sądzę, żeby chętnie Ci ją polecano.

2 “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – Dale Carnegie

Niech nie zniechęci Cię tytuł tej książki! Uważam, że jest on niefortunnie zredagowany. Książka wyjaśnia w jaki sposób budować relacje z ludźmi i dzięki temu odnosić ogromne sukcesy na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej. Taka wiedza zdecydowanie powinna być przekazywana już dzieciom w szkole. Niestety większość dorosłych nie ma pojęcia o najbardziej podstawowych zagadnieniach tej sfery i nie zauważa potrzeby edukowania się z dziedziny relacji.

3 „4-godzinny tydzień pracy” – Timothy Ferriss

Książka łamiąca zasady pracy. Według autora powinieneś pracować znaczniej mniej, ale efektywniej. Powinieneś czerpać więcej radości z życia zapewniając więcej wolności, a wszelkie bezproduktywne czynności, czy szkodliwe relacje powinny zostać bezwzględnie odcięte. Z pewnością jest to książka, której nie polecą Ci Twój szef, rodzice, czy nauczyciele. A szkoda:)

4 „TAK! 50 sekretów nauki perswazji” – Robert B. Cialdini, Steve J. Martin, Noah J. Goldstein

Tak! Z pewnością bardzo wielu ludziom zależy żebyś tego nie przeczytał:) Książka jest kompletnym podręcznikiem wpływania na innych. Nie myśl sobie, że takiej wiedzy nie potrzebujesz, bo chcesz sobie żyć spokojnie, bez manipulowania innymi:) Nie o to chodzi. Chodzi o Twoją odporność na manipulację ze strony innych ludzi, mediów, polityki, reklam.  Niech ta książka będzie Twoją tarczą!

To w sumie tyle. Tak jak wspomniałem, jeżeli któraś z powyższych jest Ci nieznana, polecam szczerze nadrobić. Zaznaczę tylko, że są to książki o charakterze raczej podstawowym. Np. książka Kiyosakiego z pewnością nie wyczerpie tematu inwestowania, a tylko otworzy Ci pewną drogę, nakieruje. Jeżeli znasz inne książki, które powinny się pojawić na tej liście napisz w komentarzu.

Zobacz także zakładkę Recenzje Książek;)

Podziel się wiedzą!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn
 • Janek

  1. Praktyczne metody osiągania sukcesów. (M.R. Kopmeyer)

  2. Laptopowy milioner. (Mark Anastasi)

  Super wpis, oby tak dalej! 😉

  • Admin

   Faktycznie „Laptopowy milioner” pasuje tutaj idealnie. Zupełnie zapomniałem o tym tytule (albo nie chciałem żeby ktoś ją przeczytał – oczywiście żart;) ). Z racji tego, że książka dosyć szczegółowo opisuje metody zarabiania na portalach typu Facebook, Youtube, Twitter niektóre informacje są nieaktualne. Jednak to tylko szczegóły. Dołączam się do przedmówcy i szczerze polecam tę książkę. Niezależnie czym się zajmujesz musisz ją przeczytać!

   „Praktyczne metody osiągania sukcesów” – nie miałem okazji. Wpisuję na listę do przeczytania;)

   Dzięki Janku za te sugestie!