„4-godzinny tydzień pracy” Timothy Ferriss

tim ferriss

W skrócie

Tym razem chciałbym polecić książkę o kontrowersyjnym tytule „4-godzinny tydzień pracy”. Autorem jest Timothy Ferriss autor bloga: http://tim.blog/. Na wikipedii możesz przeczytać, że jest on amerykańskim przedsiębiorcą, autorem książek i inwestorem. To jednak o wiele za mało aby opisać tego człowieka. Jestem pewien, że wiele pokoleń będzie czerpać z jego wiedzy spisanej w licznych poradnikach, przekazywanej na szkoleniach, nagranej na podcastach. Czemu? Głównie dlatego, że łamie on wszelkie zasady, dzięki czemu szybciej osiąga sukces.

Złamanie zasad

I nie mówię tutaj o zasadach z serii: „Ucz się więcej to będziesz lepszy”, „Musisz być cierpliwy” „Szanuj ludzi to oni będą szanowali ciebie”, „Tylko ciężka praca”. O nie… to nie Tim Ferriss:) Jeżeli już zauważasz, że nie jesteś w stanie wyjść poza powyższe dogmaty, to ta książka nie jest dla Ciebie. Tutaj chodzi o PRAWDZIWE ZŁAMANIE ZASAD.

Tytuł

Na początku może Cię zmylić tytuł, który rzekomo namawia do… lenistwa. Przecież autor stara się przekonać czytelnika żeby porzucić pracę na etacie, aby się uwolnić, robić tylko to, na co ma się ochotę. To jednak tylko pozory, Przesłanie książki jest o wiele bardziej złożone, o wiele bardziej bogate i wartościowe. O wiele bardziej zaskakujące.

Treść

Instrukcja lepszego życia według Tima składa się z czterech kroków, stanowiących części książki. Są to Definicja, Eliminacja, Automatyzacja i Liberalizacja.

Krok Definicja ma za zadanie otwarcie czytelnika na nowe spojrzenie, złamanie jego dotychczasowych przyzwyczajeń i blokad, które nakazują mu stać w miejscu. Powinieneś wykonać w końcu te wielkie kroki, o których marzysz, a które ciągle odkładasz ze względu na zobowiązania, które sam sobie wytworzyłeś. „Czekanie na właściwy moment by odejść z pracy?…wszystkie światła sygnalizacyjne nigdy nie będą równocześnie zielone…KIEDYŚ to choroba, która każe nam zabrać wszystkie nasze marzenia do grobu.”

Timm Ferriss
Tim Ferriss w pracy

Eliminacja jest to rozdział poświęcony metodom usuwania wszystkiego, co zbędne: „Zwolnij i pamiętaj, że większość rzeczy nie ma żadnego znaczenia.” Autor uważa, że 8 godzinny system pracy jest pewna umową, na którą większość ludzi się godzi. W związku z tym, zawsze znajdzie się coś do roboty w tym czasie i przestajemy się zastanawiać czy jest to ważne, czy nie. Zdaniem Tima istotna jest także eliminacja zbędnych informacji. Co wydarzyło się w kraju, za granicą, kto się z kim rozstał. Te wszystkie informacje są Ci niepotrzebne, a intensywnie absorbują. Pozbądź się także szkodliwych znajomości! Bezwzględnie.

Cóż, nie zamierzam opisywać Ci wszystkich rozdziałów książki. Uważam, że nieprzeczytanie jej jest grubym błędem, bez względu na to, co chcesz osiągnąć. Jestem zatem pewien, że zdecydujesz się na nią i sam zapoznasz się z resztą treści.

Jeszcze więcej treści

Książka zawiera mnóstwo konkretnych informacji. Znajdziesz wiele krótkich recenzji narzędzi potrzebnych w optymalizacji życia. Programy do szybszej obsługi maili, wartościowe strony internetowe wspomagające prowadzenie biznesu. Dostaniesz wiele krótkich instrukcji zachowań. Jak prowadzić rozmowę telefoniczną, jak pisać maile. Wszystko po to, aby zaoszczędzić czas. Nie brakło także zadań do wykonania, tabelek do wypełnienia.

Moja prośba

Podsumowując, książka ta jest praktycznym poradnikiem zoptymalizowanego życia. Od deski, do deski przeczytałem ją raz, często do niej wracając. Jednak z pewnością muszę przeczytać ją ponownie, aby przypomnieć sobie wiadomości. I na koniec prośba do Ciebie. Gdy czytasz teraz tę recenzję przypomnij mi w wiadomości czy w komentarzu, że właśnie jest ta chwila abym sięgnął po „4-godzinny tydzień pracy”:)

Przeczytaj także: Nigdy nie krytykuj

Podziel się wiedzą!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn