“Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale Carnegie

jak zdobyc przyjaciol
Jak zwykle przed Świętami pojawił się problem prezentów. Poprosiłem znajomego o listę wartościowych książek, które sam przeczytał. Następnie przekazałem ją mojej rodzinie jako pomysły na świąteczny prezent dla mnie. Jak się później okazało dostałem wszystkie książki z listy. Tytuł „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” z jakiegoś powodu nie przypadł mi do gustu i odłożyłem prezent na „potem”. Dopiero po jakimś czasie sięgnąłem po tę małą, niepozorną, mieszczącą się w tylnej kieszeni, książkę. Nie mogłem jeszcze wtedy wiedzieć, jak bardzo mi się spodoba.

 

Autor książki Dale Carnegie jest klasycznym przykładem przemiany biednego kowboja w wysoko opłacanego nauczyciela elit. Zaczął prowadzić kursy z publicznego przemawiania już w 1912 roku. Z czasem prowadzone przez niego seminaria przerodziły się w naukę nawiązywania kontaktów z ludźmi. Umiejętność tak bardzo potrzebna w biznesie, ale także w codziennym życiu cieszyła się już wtedy ogromnym zainteresowaniem. Przekazywaną przez siebie wiedzę postanowił utrwalać na papierze i udoskonalać. W ciągu piętnastu lat pracy powstała ta oto książka.
Dale Carnegie
Dale Carnegie
Znajdziemy w niej szereg porad jak rozmawiać z ludźmi, przekonywać do swoich racji i rozwiązywać wszelkie problemy personalne. Już kilka pierwszych kartek wskazuje na bardzo praktyczne podejście autora do przekazywania wiedzy. Wszystkie tezy są podparte przykładami z kilku różnych dziedzin. Najpierw dana technika omawiana jest w sytuacjach biznesowych, następnie politycznych i na końcu rodzinnych. I tak na przykład w rozdziale poświęconym pozyskiwaniu współpracy Carnegie przytacza historię pewnego artysty handlującego szkicami. Mężczyzna ten bezskutecznie próbował sprzedać swoje prace projektantowi mody. Po niepowodzeniach postanowił przestudiować kontakty międzyludzkie i poznane metody zastosować w praktyce. Ponownie poszedł ze szkicami do projektanta prosząc go nie o kupno, a o wskazówkę, jak powinien wykończyć swoje szkice aby spełniały określone standardy. Projektant poczuł się ważny, ponieważ ktoś zapytał go o radę. Z chęcią zgodził się pomóc rysownikowi i zaangażował się w projekt. Po kilku dniach rysunki wykonane zgodnie ze wskazówkami specjalisty zostały przez niego kupione. Autor krótko wyjaśnia czytelnikowi co tak naprawdę zadziało się podczas tej rozmowy i jakich technik użyto. Co należy stosować, a czego nie robić. Całość podsumowuje: „Daj rozmówcy myśleć, że twoja idea wyszła od niego”. Podobnym podsumowaniem oraz krótkim hasłem zakończony jest każdy rozdział. Dale Carnegie całą wiedzę zgromadził przebywając wśród ludzi, rozmawiając z nimi i obserwując. Czerpał także z wielkich osobistości jak Benjamin Franklin czy Abraham Lincoln, na których często się powołuje.

 

Książka raczej ma charakter podręcznika, który powinien pomagać czytelnikowi w ciągłym samodoskonaleniu. Nie wyobrażam sobie odstawić jej na półkę zaraz po przeczytaniu. Sam autor pisze: „Co tydzień sprawdzaj, czy czynisz postępy”. Szczerze polecam książkę każdemu, kto ceni sobie budowanie kontaktów zawodowych czy zwykłych codziennych relacji. Wiedza ta, jeżeli dobrze stosowana, z pewnością otworzy Ci wiele bram, na które bez niej nie mógłbyś sobie pozwolić.

Podziel się wiedzą!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn