„Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX” Vance Ashlee

elon musk recenzja

Hej! Na początku zaznaczam, że recenzja ma bardzo luźny styl ze względu na charakter książki oraz opisywanej w niej postaci. Zapraszam!

O Elonie:

„On potrafi pracować ciężej i wytrzymać więcej stresu niż ktokolwiek, kogo w w życiu poznałem.”

„On robi wszytko niezwykle szybko – powiedział Brogan. Nawet sika szybko, jakby używał węża strażackiego – trzy sekundy i po robocie. Autentycznie żyje w pośpiechu”.

Z pewnością każdy, kto czyta tę recenzję słyszał o Elonie Musku. Czy to bezpośrednio o nim, czy o jego produktach. Komu z nas nie obiły się o uszy takie informacje jak lądowanie rakiety kosmicznej na Ziemi, płatności mailowe, czy wprowadzenie autonomicznych samochodów? Tak wiem, dzisiaj nie robią na nas wrażenia takie rzeczy jak płatności mailowe czy elektryczny napęd w samochodzie. Pamiętam jednak doskonale czasy, kiedy tego typu wynalazki pojawiały się tylko w filmach. Jak zatem przeniesiono je ze świata fantastyki do rzeczywistości? Ludzie tłumaczą to sobie czymś, co nazywamy „postępem technologicznym”. Telefony są coraz lepsze, bo jest postęp, samochody są coraz szybsze, bo jest postęp itp. Zapominamy o tym, że za wynalazkiem zawsze stoi człowiek. Ktoś, kto potrafi mieć wielką wizję, stuprocentową determinację, a dodatkowo…jest zdrowo walnięty;)

Ashlee Vance wybrał dosyć dziwny moment na napisanie biografii. Książka ukazała się w 2015 roku. Jest to czas, w którym firmy Muska intensywnie pracują i rozwijają się. Toteż autor był zmuszony napisać: „Do czasu, gdy ta książka trafi w Wasze ręce, bardzo możliwe, że Muskowi i SpaceX uda się posadzić rakietę na pływającej barce….Któż to wie?”. W czasie pisania tej recenzji już wiemy, że się udało, a firma wyznacza sobie kolejne ambitne cele. Czy nie lepiej było napisać tej biografii w 2037 roku? Nie chcę tego oceniać.   

Z pewnością niejedno dziecko marzy o statkach kosmicznych i międzygwiezdnych walkach. Dwunastoletni Elon, mieszkający wówczas w Afryce też o tym marzył. Na tyle jednak różnił się od innych dzieci, że potrafił napisać grę komputerową o tej właśnie tematyce. Jego umysł działał inaczej. Można by powiedzieć, że jego umysł „działał bardziej”. Czytając biografię poznajemy jego drogę od genialnego dziecka do zdeterminowanego, twardego wizjonera. Początki wyglądały podobnie do wszystkich bardziej znanych startupów. Zdolni studenci piszą program, który odnosi sukces, znajdują sponsora, zakładają pierwszą firmę, potem kolejną i tak dalej. Musk potrafił także dostrzec potencjał projektów już istniejących i dołączać do nich jako inwestor.

elon musk tony stark
Elon Musk w filmie Iron Man 2

Ashlee Vance przeprowadził wiele rozmów z samym Muskiem oraz z jego bliskimi. Ukazuje nam jego profil osobisty, tak nieznany i niedostępny w mediach. To, co mnie bardzo zaskoczyło, to dosyć poważne wady wizjonera. Elon nie potrafi przegrywać, jest zawsze uparty i zdeterminowany. Nie ma w nim także niczego związanego z szacunkiem do innych ludzi. Potrafi nagle zwolnić lojalnego pracownika. Zawsze jednak uzasadnia to dobrem firmy, dobrem ludzkości. Współpracownicy dzielą się bardzo skrajnymi opiniami na jego temat. Dla jednych jest pasjonatem, który potrafi tygodniami pracować po kilkanaście godzin dziennie a po nocach grać z pracownikami w gry komputerowe. Dla innych jest bezczelnym ignorantem, zawsze wchodzącym na wojenną ścieżkę. Co do jednego jest zgoda. Musk jest najlepszy we wszystkim, za co się weźmie. Wychwytywał drobne szczegóły w obliczeniach potrafił przyjmować ogromne ilości informacji. Niektórzy uważają go za wcielenie komiksowego Tonego Starka, który na pytanie: „Kiedy stałeś się specjalistą od fizyki jądrowej – odpowiada – wczoraj wieczorem”. Gdy próbowano wdrożyć projekt Mars Oasis – wysłanie szklarni na Marsa, Elon próbował kupić od Rosjan rakiety do transportu ładunków. Po nieudanych rozmowach, w drodze powrotnej wyciągnął laptopa i pokazał kolegom obliczenia potwierdzające, że takie rakiety mogą sobie przecież sami zbudować. Byli w szoku. Takie obliczenia były niemożliwe do zdobycia. Musk przez kilka miesięcy przyswoił taką ilość informacji, że potrafił sam stworzyć kosztorys budowy, montażu i wystrzelenia rakiety.

Naprawdę kusi mnie żeby przytoczyć tutaj wiele innych fajnych wydarzeń z życia Elona, ale muszę się powstrzymać żeby nie spoilerować;) Sięgnijcie po biografię, a przeżyjecie fajną przygodę. Książkę polecam osobom ceniącym sobie własny rozwój. Można zaobserwować jak skrajne cechy człowieka wpływają na karierę. Zobaczycie prawdziwą historię jak kompletnie szalone, nierealne cele mogą być realizowane krok po kroku. Elon Musk powiedział, że wyśle ludzkość na Marsa. Słysząc to, niejeden wybuchnie śmiechem. Ja natomiast idę pakować plecak.

Podziel się wiedzą!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn